top of page

Wentylacja Mechaniczna z odzyskiem ciepła

 

 

 

Wentylacja mechaniczna zwana jest także często wentylacją wymuszona i polega na tym, że ruch powietrza wentylujący pomieszczenia powstaje na skutek działania jakiegoś urządzenia wentylacyjnego.

Właśnie ta cecha odróżnia wentylację mechaniczną od wentylacji grawitacyjnej, której zasada działania polega na tym, że przepływ powietrza wywoływany jest przez różnicę temperatur pomiędzy wnętrzem domu a powietrzem na zewnątrz, ale dodatkowo w pomieszczeniach musi odbywać się naturalny ruch powietrza (przeciąg lub rozszczelnione okna). W obecnych czasach jest to coraz trudniejsze do osiągnięcia, ponieważ w budownictwie dąży się do redukcji nieszczelności, aby oszczędzać ciepło, stąd też coraz częstsze wykorzystanie wentylacji mechanicznej.

Podstawowe korzyści z wentylacji mechanicznej to przede wszystkim możliwość absolutnego wpływu na to kiedy będziemy wentylować nasze pomieszczenia i w jakim stopniu. Dzięki wentylacji mechanicznej uniezależniamy się zatem od nieprzewidywalnych i stale zmiennych warunków pogodowych. Dodatkowo wentylacja mechaniczna umożliwia nam oszczędzanie energii cieplnej, ponieważ nie musimy w mieszkaniu wywoływać sztucznych przeciągów, a poza tym wentylacja mechaniczna oparta o rekuperatory wentylacyjne pozwala na odzysk ciepła z powietrza przed jego wymianą na świeże. Z tego względu takie układy wentylacji mechanicznej polecane są do domów pasywnych, których zadaniem jest zużywanie jak najmniejszej ilości energii do ogrzania pomieszczeń.

Z czego zatem złożony jest system wentylacji mechanicznej? Po pierwsze na system wentylacji mechanicznej składa się wentylator lub rekuperator, a przy dużych rozmiarach pomieszczeń centrala do wentylacji mechanicznej i odzysku ciepła. Kolejnym elementem układu wentylacji mechanicznej są wymienniki ciepła. Oczywiście podobnie jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej, aby wentylacja mechaniczna działała poprawnie konieczne są odpowiednio skonstruowane przewody wentylacyjne oraz komin.

System wentylacji mechanicznej jest znacznie tańszy w eksploatacji niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna, nawet pomimo tego, że rekuperator lub wentylator w systemie wentylacji mechanicznej pobierają w trakcie swojego działania prąd, jednak zużycie energii elektrycznej jest niewielkie. Ponadto wentylacja grawitacyjna, jak już wspomniano wyżej, pozwala także na odzysk ciepła, dlatego znacznie obniżają się nasze koszty ogrzewania pomieszczeń, więc początkowa większa inwestycja na wentylację mechaniczną zwraca się bardzo szybko.

Poniżej foto z GWC (gruntowny wymiennik ciepła)

Zaprojektowany prze ze mnie wykonany z pomoca koparki :) przy nie wielkiej działce tak jak w moim przypadku 600m2 wskazane jest by prace nad GWC rozpocząć przed budowa.

 

Gwc na foto to 2 nitki rury  kanalizacyjnej fi 160mm każda nitka ma 56 mb . Zakręt na 2 kolanach 45st.+ redukcje na czerpnię i wyrzutnie  na fi 200mm z ziemi na powierzchnię 2 zakręty 90 st.

Ta długość GWC jest optymalna i może działac ciągle. Krótrze GWC będzie miało podobne wyniki lecz przy duzych mrozach zdąży się ochłodzić i będziemy zmuszeni  zrezygnować z niego na rzecz grzałki antyoblodzeniowej.

 

bottom of page