top of page

Izolacje

Prawidłowe izolowanie to podstawa budownictwa energooszczednego.
Izolacja przeciwwilgociowa

​​

Przy głębokim posadowieniu obiektów, wydaję się zasadne stosowanie zarówno izolacji jak i drenażu części podziemnych budynków. Jest to korzystne zwłaszcza przy posadowieniu budynku powyżej występowania wód gruntowych, ale w otoczeniu gruntów nisko przepuszczalnych (glin, iłów, pyłów itp.).
Na ścianach kondygnacji podziemnych należy wówczas zastosować przestrzenny materiał, stanowiący drenaż powierzchniowy, odprowadzający napierające wody opadowe do rur drenażowych. Układ taki odprowadza wodę z dala od obiektu, np. do kanałów deszczowych, studni chłonnych itp.

Izolacja termiczna

​​
Izolacja termiczna ma przede wszystkim za zadanie ochraniać budynek przed utratą ciepła. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną lub styropian. Charakterystyczne właściwości tych materiałów sprawiają, iż ciepło, które wytwarzane jest w danym budynku, nie przedostaje się na zewnątrz przez szczeliny czy dziury w konstrukcji. Materiały te mają takim ubytkom zapobiegać, co realizowane jest z dużym powodzeniem.

Dyfuzja pary wodnej.

​​

Dyfuzja pary wodnej jest procesem wyrównywania się stężenia cząsteczek (molekuł) pary wodnej, przy czym cząsteczki przypadkowymi ruchami poruszają się z przestrzeni o koncentracji wyższej do przestrzeni o koncentracji niższej. Różnica koncentracji, lub inaczej ciśnień parcjalnych, powoduje ruch cząsteczek pary wodnej.

Para przez ciała, jak wiadomo wszystko stawia opór. Podaje się więc jako opór dyfuzyjny. Ta wiedza ma również fundamentalne znaczenie w określaniu momentu zakładania izolacji. Gdyż zwiększone zawilgocenie. Z wilgoci technologicznej a następnie jej zamknięcie. może spowodować skroplenie się. A przy dużych mrozach może popękać izolacja.

Teraz już wiadomo dlaczego czasem tynki pękają....

bottom of page